Рідна мова – українська!

Саме під цим гаслом 21 лютого в затишних стінах Ізмаїльського державного гуманітарного університету проходила ІV Всеукраїнська студентська науково-практична конференція з нагоди Міжнародного дня рідної мови «Актуальні проблеми сучасної філології», ініційована колективом кафедри української мови і літератури та Центром української мови і культури ІДГУ. Модератором заходу виступила доц. Делюсто М. С., якій допомагали магістранти Зоп Руслана та Меліхова Дарʼя. Вже четвертий рік поспіль ця конференція збирає небайдужих до проблем розвитку державної мови в ареалі межиріччя Дністра і Дунаю, де українська мова понад двісті років розвивається в тісній взаємодії з болгарською, румунською, гагаузькою, російською, албанською, циганською.

Окрім студентів ІДГУ, до наукового обговорення дистанційно долучилися студенти-філологи навчально-наукового інституту журналістики та філології Житомирського державного університету імені Івана Франка, факультету філології та історії Глухівського національного педагогічного університету ім. О. Довженка, факультету української філології Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

З вітальним словом до присутніх звернувся декан факультету української філології та соціальних наук доцент Татаринов Іван Євгенович, який підкреслив важливість збереження і розвитку державної мови в полілінгвальній Південній Бессарабії, побажав молодим науковцям плідної дискусії та наснаги.

Завідувач кафедри української мови і літератури ІДГУ, доктор філологічних наук Андрій Олександрович Колесников окреслив проблему визначення поняття «рідна мова» в сучасній лінгвістиці, акцентував увагу на необхідності збереження і розвитку рідних мов півдня Одещини, особливо української.

Значний інтерес викликали доповіді Урсакі Тетяни «Найменування верхнього жіночого одягу в українській мові» (керівник – доц. Циганок І. Б.), Кондратюк Ірини «Поняття «рідна мова» та його категоріальні ознаки» (керівник – доц. Топчий Л. М.), Кушнір Юлії «Використання діалектних текстів на уроках української мови в закладах загальної середньої освіти півдня Одещини» (керівник – д. філол. н. Колесников А. О.), Кравченко Надії «Типові помилки учнів з різною рідною мовою у процесі вивчення державної» (керівник – доц. Делюсто М. С.), Гажи Тетяни «Збереження української національно-культурної ідентичності в північному ареалі Румунії» (керівник – доц. Соколова А. В.), Титаренко Валентини «Архетип хати як символ гармонійного універсуму» (керівник – проф. Райбедюк Г. Б.)

Делюсто М.С. , кандидат філологічних наук,
доцент кафедри української мови і літератури