Науковий проект «Україна – Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи» (на шляху до реалізації)

Подолавши всі кліматичні перешкоди та снігові заноси,  в рамках реалізації проекту «Україна-Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи», 20 квітня 2017 р. делегація від Ізмаїльського державного гуманітарного університету відвідала Кишинівський педагогічний університет імені Іону Крянге. На сьогодні Кишинівський педагогічний університет – один з найстаріших в столиці: в минулому році йому виповнилося 75 років. В університеті функціонують 6 факультетів – філологічний, педагогічний, образотворчого мистецтва, історії і географії, психології, іноземних мов.

Під час зустрічі з ректором Кишинівського університету  проф. Н.Чикушем були окреслені основні напрями подальшої співпраці між університетами. Ректор ІДГУ проф. Я. Кічук підкреслив важливість співробітництва між факультетами і кафедрами обох університетів в рамках транскордонної взаємодії України і Молдови. Ректори домовились про наступну двосторонню зустріч на рівні деканів факультетів і завідувачів кафедр. Серед перспективних заходів співпраці обговорювалися можливості організації спільних наукових форумів і конференцій, різних видів практик (археологічної, фольклорної, діалектологічної), художніх виставок і пленерів, участі у волонтерському русі тощо.

Плідним стало обговорення конкретних кроків реалізації наукового міжнародного проекту «Україна і Молдова: спільна історична пам’ять»  з керівником від молдовського університету проф. С. Мустяце. Сторони домовилися про підготовку та видання в другій половині 2017 р. спільної монографії, присвяченої подіям 1917 р. в Південній Бессарабії, окреслили та виробили єдині критерії для підготовки довідникового видання щодо видатних особистостей регіону, намітили найближчі спільні наукові заходи.

Під час обговорення, проф. Я. Кічук звернув увагу на те, що результати проекту, який будуть виконувати фахівці Ізмаїльського державного гуманітарного університету та Кишинівського педагогічного університету імені Іону Крянге, можуть бути використані для утвердження і популяризації в Україні та Молдові неупереджених історичних концепцій спільної історії; формування єдиного наукового молодіжного середовища, позбавленого ксенофобії, шовінізму та мовно-культурних протиріч.  Керівник від української сторони проф. Л. Циганенко наголосила, що  проект сприятиме введенню до наукового обігу маловідомих та невідомих джерел, а також ширшому залученню фахівців-істориків до опанування європейськими науковими та методологічними новаціями.   

Для ізмаїльчан була організована ознайомча екскурсія по університету, під час якої були відвідані факультети, студентські аудиторії, відбулося спілкування з колегами. Кілька аудиторій викликали особливу зацікавленість.  Це бібліотека-читальна зала  видань історичної тематики, в якій зберігається чимало цінних, а іноді й рідкісних книжок і журналів, аналогів яких немає навіть в  університетській та республіканській наукових бібліотеках. Важливо, що бібліотека була зібрана силами студентів та викладачів факультету.

В якості однієї з нових форм організації роботи університетської бібліотеки було продемонстровано інтелектуальне бібліотечне кафе. Бібліотека-кафе складається з двох великих аудиторій, в одній з яких  виставлені комп’ютери для індивідуальної роботи студентів і викладачів, розставлені м’які крісла, зручні стільці для роботи та відпочинку. В сусідній кімнаті розташовано бібліотечну залу, де зібрана література, яку частіше за все замовляють відвідувачі.

Сподіваємося, що реалізація міжнародного проекту буде  популяризувати спільну історико-культурну спадщину України та Молдови, розширювати наукову співпрацю та діалог між фахівцями обох держав, що сприятиме розвитку українсько-молдавської співдружності та поглибленню культурно-освітніх контактів.

Лілія Циганенко,
доктор історичних наук, професор, проректор,
керівник проекту «Україна-Молдова: спільна історична пам’ять,
уроки та перспективи» від ІДГУ