Ізмаїльські освітяни тримають стрій

Освітянське буття за викликів сьогодення актуалізує гнучкість у визначених стратегіях. Не є винятком і життєдіяльність педагогічного факультету нашої Ізмаїльської університетської громади.  На часі – нова ініціатива, адже у перші дні поточного навчального року з’ясувалося загострення проблеми надання якісних освітніх послуг українським дітям дошкільного та шкільного віку, які з батьками тимчасово вимушено перебувають у Румунії. Наші волонтери здійснюють моніторинг дотримання прав на освіту відповідно до Конвенції ООН «Про права дитини». На сьогодні вже організовані українські осередки та активно ведеться робота зі створення українських освітніх хабів у Румунії (м. Брашов, м. Констанца, м. Бухарест тощо). На початку нового навчального року в ІДГУ відбулося засідання круглого столу, яке було присвячене саме вищезазначеній проблематиці. У засіданні круглого столу взяли участь представники місцевих органів влади, науковці педагогічного факультету нашого університету й активісти волонтерських організацій з м. Галац та м. Ізмаїл.

 

Ізмаїльський державний гуманітарний університет і Галацький університет «Нижній Дунай» вже багато років пов’язує взаємовигідне науково-педагогічне транскордонне співробітництво. Це і спільні міжнародні наукові конференції та тренінги, програми подвійних дипломів, благодійні та гуманітарні проєкти, стажування студентів та викладачів у контексті академічної та наукової мобільності. Ці заходи набули стрімкої динаміки в умовах інтенсифікації  євроінтеграційних процесів, котрі особливо відчутні останнім часом як у розрізі вітчизняних освітянських реалій, так і у контексті різнопланової діяльності саме в нашому єдиному державному університеті Українському Придунав’я. Як приклад успішних міжнародних проєктів, можна навести активну діяльність Румунського освітнього центру, Інформаційного центру Румунії в ІДГУ та Центру української мови та культури на базі Галацького університету, який був створений за ініціативи ректорату ІДГУ.

 

На порядку денному круглого столу – виключно болюче питання недосконалої організації освіти вимушено переміщених українських дітей у м. Галац. Зворушливою була промова української волонтерки громадської ініціативи «Українські школи у Румунії» Олександри Шмигаль відносно практики шкільного навчання близько 170 дітей та проблемних питань надання якісних освітніх послуг 8 учителями (актуалізація потреби психолого-педагогічного супроводу, організованого україномовного дозвілля, реабілітації дитячої спільноти засобами фізичної культури та креативної музично-образотворчої діяльності тощо). Відтак у нашій університетській громаді народилася ініціатива з організації шкільного ресурсного центру українського освітнього хабу, в яких могли б навчатися діти тимчасово переміщених осіб за українською програмою з вивченням англійської та румунської мов. Наразі створено сайт, за допомогою якого збираються дані про дітей, які прагнуть здобувати якісну освіту за українською програмою та українських учителів, які готові навчати дітей в Румунії за сучасною українською програмою. Фактично дитина залишається у «рідній» системі освіти.

 

Заступник голови районної державної адміністрації Ольга Колесниченко підтримала ідею щодо створення безпечного середовища для українських дітей, які втекли від війни в Румунію (за прогресивною моделлю освітніх хабів). Значна частина представників вимушено переміщених осіб не хоче поривати з Україною, і в цьому їм можуть допомогти українські освітні хаби.

 

Ректор ІДГУ Ярослав Кічук проінформував учасників круглого столу про звернення до керівництва Галацького університету «Нижній Дунай»  щодо сприяння відкриття на базі цього університету українського освітнього хабу, в якому могли б безоплатно навчатися діти тимчасово переміщених осіб з України у м. Галац (Румунія), а ректорат ІДГУ готовий залучити фінансування цього проєкту від міжнародних організацій. Ідея була одноголосно підтримана учасниками зібрання і навіть з ентузіазмом запропоновано цікаві практично-орієнтовні заходи викладачами та керівниками кафедр загальної педагогіки та спеціальної освіти, дошкільної освіти та початкової освіти, фізичного виховання, спорту та основ здоров’я, музичного та образотворчого мистецтв. Наші викладачі вже мають досвід психолого-педагогічної та соціально-правової роботи з близько 500 вимушено переміщеними особами, зокрема з дітьми 3-х будинків сімейного типу, які безоплатно проживають в гуртожитку університету. Свою корисність для Ізмаїльської громади студенти та викладачі ІДГУ відчули, коли за останні пів року ними були ініційовані 5 проєктів, зокрема діяльність розвивальних дитячих студій «Равлик», «Розмовляйко», «Тренінговий освітній хаб» тощо. Педагоги ІДГУ готові на волонтерських засадах викладати в українському освітньому хабі у м. Галац (Румунія). 19 вересня 2022 року планується відрядити делегацію Ізмаїльського державного гуманітарного університету для узгодження роботи українського освітнього хабу на базі Галацького університету «Нижній Дунай». Цей міжнародний проєкт дуже важливий не лише для нашої Ізмаїльської університетської громади, а й для українського соціуму. Адже збереження української ідентичності вимушено переміщених наших співвітчизників та надання якісних освітніх послуг в умовах безпечної освіти – це наш освітній фронт. Кожен з нас у міру своєї сили наближає миру у душі та в Україні.

Надія Кічук, декан педагогічного факультету ІДГУ