Україна – Албанія: на шляху до подальшої співпраці

19 – 20 квітня 2018 р. на базі нашого університету відбулася унікальна подія – регіональна науково-практична конференція «Албанія і албанці: історія, етнографія, сучасність». Наукова конференція подібної проблематики ще жодного разу не проводилася на теренах незалежної Української держави.

 

Організаторами заходу виступили Міністерство освіти і науки України, Ізмаїльський державний гуманітарний університет, Почесний консул Республіки Албанія в Україні, Спілка албанців України, Регіональне відділення національної спілки краєзнавців України.

 

Проведення конференції підтримали громадські та бізнесові структури:

  • Громадська організація «Центр розвитку Бессарабії»;
  • Придунайський центр громадських ініціатив;
  • ООО «Агропрайм-Холдінг».

 

З вітальним словом до учасників конференції звернулися: ректор ІДГУ, доктор педагогічних наук, професор Ярослав Кічук; Почесний консул Республіки Албанія, доктор економічних наук Шахін Омаров; заступник міського голови Сергій Баткілін; голова Спілки албанців України Олександр Дерментлі; голова сільської ради с. Каракурт Олена Жечєва, директор Каракуртської ЗОШ Валентина Попазова.

 

Перед учасниками та гостями конференції виступив вокально-хореографічний колектив «Колорит» (керівник ансамблю Антон Міцов, балетмейстер Юлія Караянєва, с. Каракурт, Болградського району Одеської області).

 

Доповідачі ознайомили присутніх з перспективами розвитку дипломатичних та торгово-економічних відносин між Україною та Албанією (Ш. Омаров), історичним минулим албанців в Бессарабії (Л. Фоміна, О. Дерментлі). В конференції, поряд зі студентами та викладачами ІДГУ, активну участь взяли вчителі та учні Каракуртської ЗОШ. Вони розповіли слухачам про проблеми та перспективи вивчення албанської мови в середній школі, продемонстрували свої досягнення та надбання в цьому питанні (С. Басиста, Н. Кірчева, М. Бітова). Учні 7 класу Каракуртської школи (В. Сюпюр, О. Радєва, І. Попазов, Д. Дінчєва, В. Демідіон) представили доповідь-презентацію особливих рис національного костюму албанців, наочно продемонструвавши елементи жіночого та чоловічого одягу, взуття місцевих албанців.

 

Про весільні традиції українців і албанців доповіла студентка 2 курсу педагогічного факультету Наталія Бурка, а курсант В’ячеслав Парасінчук (Дунайський інститут Національного університету «Одеська морська академія») розповів про загальні та специфічні риси албанської міфології.

 

У програмі другого дня конференції були заслухані виступи студентів-істориків факультету української філології та соціальних наук. Найбільше зацікавлення присутніх викликали доповіді: «Військово-політична діяльність Скандербега» (А. Шеремет), «Албанське національне відродження (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) (М. Літвінова), «Енвер Ходжа: сталінізм з албанською специфікою» (П. Чебан), «Роль жінки в албанському суспільстві» (Х. Кравченко), «Торгово-економічне співробітництво України та Албанії» (В. Попова), «Албанія: шлях до незалежності» (М. Семенов).

 

По закінченні конференції було підведено її підсумки та прийнято резолюцію, яка передбачає проведення чергової зустрічі (через три роки), присвяченої питанням історичного минулого та сьогодення албанського народу. Окрім того, було прийнято рішення про зміну статусу конференції – з регіональної на міжнародну.

 

Всі учасники отримали сертифікати про участь в конференції, а голова громадської організації «Центр розвитку Бессарабії» Віктор Куртєв і Генеральний директор ООО «Агропрайм Холдинг» Лариса Ігнат подяку за активну участь в організації та проведенні заходу.

 

Адміністрація Ізмаїльського державного гуманітарного університету дякує всім за організацію і активну роботу в цьому унікальному науковому форумі.

 

Лілія Циганенко, проректор, доктор історичних наук, професор