УПА — відповідь нескореного народу

21 березня 2018 року в Ізмаїльському історико-краєзнавчому музеї Придунав’я була відкрита пересувна виставка «УПА — відповідь нескореного народу», створена у співпраці Українського інституту національної пам’яті з Центром досліджень визвольного руху, Національним музеєм-меморіалом «Тюрма на Лонцького», Галузевим державним архівом Служби безпеки України.

 

Центром громадянської освіти ІДГУ для студентів педагогічного факультету було організовано похід до музею з метою ознайомлення із трагічними сторінками історії українського народу.

 

На виставці були присутні й прикордонники, курсанти   Дунайського факультету морського та річкового транспорту, громадські діячі.

 

Інформаційно-просвітницькі плакати пересувної виставки розповідають про героїчну сторінку національно-визвольної боротьби українського народу. На 24 стендах у фотографіях, документах, картах та інфографіках представлено цілісну картину протистояння Організації українських націоналістів та Української повстанської армії з нацистським і комуністичним тоталітарними режимами під час Другої світової війни та в повоєнний час.

 

Відкрила виставку директор Ізмаїльського  історико-краєзнавчого музея Придунав’я Ольга Тірон: «Ця виставка про УПА демонструє всі етапи репресій радянської влади проти родин членів ОУН і УПА, які розгорнулися на Західній Україні з лютого 1944 року. Згадуються долі десятків тисяч примусових виселенців на чужину. Окремою сторінкою у виставці розкрито продовження боротьби членів ОУН і УПА у радянських концтаборах. В експозиції розповідається про тих повстанців, що організовували найбільші повстання політичних в’язнів ГУЛАГу в Норильську, Воркуті та Кенгірі. Результатом цієї боротьби став крах тоталітарної системи та розвал СРСР”

 

Провела історичний екскурс часів окупації науковий співробітник музею Марія Вакуленко.

«Активно антинацистський фронт проявився у лютому-березні 1943 року, коли УПА звільняла цілі населені пункти на Рівненщині та Волині, а також коли було на значній території створено Колківську республіку. Окрім вигнання нацистів, УПА вступала в сутички з червоними партизанами, які мали завдання від НКВД воювати проти повстанців. Була боротьба і проти польської Армії Крайової, яка теж претендувала на українську територію», – зауважила історик.

 

Н. Ю. Кальчева – одна з тих, хто постраждав від комуністичного та нацистського режимів. Вона презентувала  літературу про історію боротьби УПА, а також  зазначила, що свобода – це такий скарб, заради якого будь-які жертви не є жертвами. Тому бійці УПА віддавали своє життя заради вільної України. Ми повинні знати історію своєї держави, шанувати загиблих та боротися сьогодні заради  майбутнього свого народу.

 

Навколо тематики та проблематики історії УПА здійснюють дуже багато маніпуляцій. Тому ця виставка допомагає детальніше розкрити багато невідомих аспектів про діяльність повстанців.

Світлана Кравченко, фахівець Центру громадянської освіти ІДГУ