Поезія об’єднує серця

З нагоди відзначення Всесвітнього дня поезії 21 березня в ІДГУ було проведено ряд святкових заходів.

 

На факультеті української філології та соціальних наук, в якому найактивніше живе поезією філологічна душа, в літературній вітальні відбулося свято «Поезія – це завжди неповторність…» (Л. Костенко).

 

Свято було ініційоване професором кафедри української мови та літератури Райбедюк Г. Б. і студентами-філологами 4 курсу (Т. Зінченко, М. Коваль, А. Кутовою, Л. Лелюк, Г. Павленко, Л. Титаренко, І. Усатенко та ін.). Воно зібрало втаємничених у красу й магію художнього слова багатьох його шанувальників – викладачів і студентів факультетів української філології та соціальних наук, іноземних мов та педагогічного факультету. Захід розпочався цікавою презентацію історії Всесвітнього дня поезії. Після привітання декана факультету української філології та історії доц. Чорної Л. В. та завідувача кафедри проф. Колесникова А. О. студенти на високих емоційних регістрах читали поезії Л. Костенко, котра відзначила Святодень своєї долі 19 березня, віддавши шану її творчості як вершинному явищу української та світової літератури. Артистично прочитаний студентом першого курсу Д. Дарчуком знаковий вірш поетеси «Доля» спонукав учасників і гостей замислитись над власним життям…

 

З неабияким інтересом прослухали присутні інформацію І. Усатенко про цьогорічну лауреатку Національної премії імені Тараса Шевченка Емму Андієвську, яка з 1943 року й понині мешкає в Мюнхені. Її творчі надбання уславлюють українську культуру у світовому духовному просторі.

 

Цікавим мікросюжетом літературної гостини стало представлення творчого набутку митців «Придунаю журавлиного». Екскурс у поетичний світ М. Василюка, поданий доц. Томчуком О. Ф., емоційно доповнили декламуванням віршів нашого талановитого краянина студенти першого курсу (В. Кирмиза, Є. Коваль, У. Лисицька, І. Петрова,  В. Завгородня). Зворушливо прозвучали авторські проникливі рядки Л. Титаренко. Кандидат філологічних наук Романюк І. В., привітавши усіх зі святом високого духу, ознайомила творчу молодь із сучасними літературними конкурсами, побажала здобутків і перемог у мистецькій царині. Проф. Шевчук Т. С. привернула увагу аудиторії до ліричного слова болгарських поетів Бессарабії, презентованого підготовленою колективом науковців ІДГУ монографією «Культурний простір бессарабських болгар» (2018). Важливу інформацію щодо повнішого ознайомлення з художнім світом придунайських поетів почерпнули студенти із виступу доц. Соколової А. В., яка ознайомила їх із низкою дисциплін, пов’язаних із літературою рідного краю.

 

Особливою задушевністю зачарувала присутніх своєю ліричністю й сердечним теплом поетеса Таміла Кібкало. До глибини душі зворушило усіх природне й щире слово, котре прозвучало в калейдоскопі її віршів. Його підготувала доц. Погорєлова А. Д. зі своїми вихованцями – студентами педагогічного факультету (О. Бошковою, О. Павловою, І. Пец, І. Ростовцевою, К. Тангер). Своєрідним фоном літературного дійства стали ошатно видані збірки поезії, музичний супровід, аудіо- та відеоматеріали.

 

Завершилась літературна гостина «голосом душі» (назва однієї зі збірок Т. Кібкало) й зверненням до сучасників і нащадків геніальної Л. Костенко:

і якби на те моя воля,

написала б я скрізь курсивами:

Так багато на світі горя,

люди, будьте взаємно красивими!

 

Також з нагоди відзначення Всесвітнього дня поезії 21 березня в ІДГУ відбулось літературно-музичне свято «Поезія об’єднує серця».

 

Його організаторами стали: Урсу Наталія (Інформаційний центр Румунії) і Світлана Кравченко (Центр громадянської освіти). Захід пройшов за участі викладачів університету, студентів, учнів загальноосвітніх шкіл, учнів недільної школи «Българска светлица». Гості свята говорили про поезію як мистецтво, що відкрите для кожного, читали улюблені вірші.

 

Зі словами вдячності та підтримки до учасників звернувся ректор ІДГУ, професор Ярослав Кічук, наголосивши, що поетична мова необхідна для гармонійної взаємодії людей в суспільстві, що вона є засобом самоствердження, дієвим важелем прогресу, а також загального розвитку молодої особистості, зокрема, майбутнього вчителя.

 

На святі були присутні почесні гості: Олександр Гецан, аспірант факультету історії та філософії Державного університету Молдови, Анка Редукан, викладач Галацького університету «Дунеря де жос»(Румунія), Валентина Радкіна, завідувач кафедри романо-германських мов факультету іноземних мов ІДГУ та викладачі кафедри романо-германських мов Олена Голованова і Валентина Шевчук.

 

Студентська та учнівська молодь подарувала неповторний світ поетичної сповіді, що вчить співчувати, тонко сприймати красу, осмислювати навколишній світ. Сподіваємось, що вірші, які читали учасники заходу, збагатили присутніх духовно і дозволили всім відчути настрій та творчі вподобання один одного.

 

Під час світа лунали пісні про кохання у виконанні студентів ІДГУ Сергія Нєйчева, Катерини Тангер, Івана Нівні і Анастасії Мірчевій. У виконанні Анастасії Желясковой, Ганни Ніколаєвой, Ганни Алексєєнко, Ірини Алайбовой, Тамари Дорошенко, Анастасії Шишман, Валерії Білокуренко, Дарині Наню, Али Наню, Марині Івановій, Вероникі Булгару, Любові Бурлаку, Олени Куртєвой звучали прекрасні вірші українською, румунською, болгарською, німецькою і французською мовами. Поетичні рядки про кохання, боротьбу за незалежність, любов до матері, Батьківщину мелодійно, ніжно, ніби самі переливались у музику. Поетичний калейдоскоп супроводжувався мальовничим відеорядом та музичним оформленням.

 

До уваги учасників була розгорнута книжкова виставка «Поезія – то серце мови», яку підготувала бібліотекар ІДГУ Світлана Сова і Ольга Колесник. Шанувальники поетичного слова знайшли тут збірки класиків української літератури Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Степана Руданського, Василя Симоненка, Ліни Костенко, Бориса Олійника, ознайомились з виданнями поетів Бессарабії та творчим доробком молодих авторів нашого краю.

 

Змінюються часи і влада, змінюється життя і людський світогляд. Але незмінними залишаються найвищі істини, незмінною лишається людська потреба любити. Нерозгаданою залишається таємниця душі, в якій незгасним вогнем горить священне і нездоланне почуття любові.

 

Світлана Кравченко, фахівець Центру громадянської освіти