До питання про роль жінок і дівчат у науці

«Нам необхідно підтримувати дівчат і жінок
в повному розкритті свого потенціалу
в якості наукових дослідників і новаторів і
Підтримувати їх в цьому»,
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш

 

Наука і гендерна рівність сьогодні є невід’ємною частиною процесу досягнення цілей розвитку, включаючи ті, що викладені в Концепції сталого розвитку ООН до 2030 р. За останні роки світове товариство досягло значних успіхів в справі залучення жінок і дівчат у науку. Незважаючи на це, жінки та дівчата досі стикаються з певними обмеженнями в цій сфері. За даними міжнародних досліджень, що проводилися в 14 країнах, можливість отримання ступеня бакалавра, магістра і доктора для жінок в сфері науки становить 18%, 8%, 2% відповідно, в той час, як для чоловіків цей показник становить 37%, 18%, 6%.

 

Для того щоб досягти повного та рівного доступу жінок і дівчат до науки, а також для забезпечення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок і дівчат, Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію № 70/212, яка проголошує 11 лютого МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ ЖІНОК І ДІВЧАТ В НАУЦІ.

 

На початку лютого 2018 р., з нагоди  Міжнародного дня жінок та дівчат у науці в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті відбувся круглий стіл  «Жінки щодня змінюють світ».

 

З вітальним словом виступила перший проректор ІДГУ доц. Кольцун Н.М., яка звернула увагу присутніх на роль жінок – викладачів університету в розвитку різних галузей науки. Декан факультету української філології та соціальних наук доц. Чорна Л.В. відзначила жінок-істориків, які зробили помітний внесок у розвиток університетської науки.

 

З доповіддю виступила доцент кафедри української і всесвітньої історії та культури Гончарова Н.О. Вона ознайомила присутніх з історією свята, повідомила, що цей день проголошено Резолюцією 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року. У змістовній презентації, представленій доповідачкою, знайшли відображення найвідоміші й маловідомі досягнення жінок у різних галузях науки, зокрема досягнення вітчизняних жінок-істориків.

 

Доц. Дізанова А.В. ознайомила учасників з книгою «Українки в історії», присвяченою видатним жінкам України, зокрема науковцям. Особливу увагу  було приділено внеску жінок у розвиток української етнології.

 

В роботі круглого столу взяли участь провідні вчені – викладачки з інших вишів. Зі своїми дослідженнями персоналій – видатних жінок-меценаток, благодійниць ознайомила присутніх доктор історичних наук, професор кафедри нової та новітньої історії ОНУ ім. І.І. Мечникова Ірена Світозарівна Грєбцова.  Вона також презентувала нову монографію жінки-науковця Попової Т. М. Проблеми жіноцтва активно досліджує учасниця круглого столу Гайдай Ольга Михайлівна – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили.

 

В роботі круглого столу взяли активну участь викладачі кафедри української і всесвітньої історії та культури та студенти-магістранти. У дружній невимушеній обстановці відбулося обговорення актуальних проблем жіноцтва.

Дізанова А.В., доцент кафедри
української і всесвітньої історії та культури