Заходи Центру громадянської освіти ІДГУ до 100-річчя бою під Крутами

29 січня виповнюється 100 років як українські студенти-вояки у бою під Крутами ціною власного життя зупинили, переважаючого за чисельністю та озброєнням, ворога – більшовицьку армію, яка фактично наступала на українську державу.

У рамках відзначення 100-річчя бою під Крутами в  Ізмаїльському державному гуманітарному університеті запланована:

  1. Виставку тематичних фотоматеріалів «Пам’яті героїв Крут», спрямованих на донесення інформації про події Української революції 1917 – 1921 років, виховання патріотизму та підвищення інтересу до історії України у громадян, передусім учнівської та студентської молоді, військовослужбовців Збройних Сил України.
  2. Просвітницький захід «Вони загинули, щоб ми перемогли» для учнів ОШ №7.
  3. Показ документального фільму Івана Канівця «Українська революція» в Ізмаїльському ЦПТО для учнів ІІ курсу.
  4. Інформаційний захід «Крути – мужність та біль України» в Ізмаїльському медичному училищі для учнів ІІ курсу.
  5. Висвітлення в засобах масової інформації історичних матеріалів про події Української революції 1917 – 1921.

 

Бій під Крутами – бій, що відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.

 

Це одна із найтрагічніших сторінок в історії України. Молоді юнаки повстали проти більшовицьких загарбників під станцією Крути. У нерівному бою зійшлися дві сили: менша, але мужня і волелюбна, і більша — жорстока і кривава. Українські війська, які складалися зі студентів і учнів старших класів під керівництвом Аверкія Гончаренка, вступили в нерівний бій з більшовицькою Червоною Армією.

 

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

 

В умовах відсутності української регулярної армії саме українській молоді довелося стати на захист Батьківщини.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність. Трагічна доля спіткала більшість із них, але померли вони за Україну.

 

На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

 

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам’ятник.

Для українського народу бій під Крутами, який відбувся 100 років тому, став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

 

Центр громадянської освіти ІДГУ