Завершення першого року реалізації проекту «Україна-Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи»

Наприкінці 2017 р., в рамках реалізації проекту «Україна-Молдова: спільна історична пам’ять, уроки та перспективи» («UKRAINE AND MOLDOVA: A COMMON HISTORICAL MEMORY, LESSONS, PROSPECTS») до Ізмаїльського державного гуманітарного університету завітала делегація від партнерів проекту з молдовської сторони – Кишинівського державного педагогічного університету імені І. Крянге.

 

В ході тижневого візиту відбулося кілька знакових подій, що засвідчили, як зростання зацікавленості в подальшій міжнародній співпраці наших університетів, так і важливість подальших спільних наукових розробок різних питань історичного минулого наших країн з метою подолання сталих стереотипів, а іноді й відкритої фальсифікації нашої історії.

 

У відповідності до рішення Вченої ради ІДГУ (протокол № 4, від 23 листопада 2017 р.) диплом почесного професора ІДГУ було вручено керівнику проекту від Республіки Молдова – доктору історичних наук, професору Сержіо Мустяце.

 

В рамках технічних завдань проекту було прочитано цикл лекцій для студентів факультету української філології і соціальних наук «Культурна спадщина Молдови», під час яких відбулися жваві дискусії з різноманітних питань історичного минулого Бессарабії (до складу якої свого часу включалися території, що нині входять до Молдови і  України).

 

Понад заплановані технічні завдання проекту на базі ІДГУ 20-21 грудня 2017 р.  було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Спільність історико-культурної спадщини України і Молдови» («UKRAINE AND MOLDOVA: COMMON HISTORIC AND CULTURAL HERITAGE»), в якій взяли участь понад 35 науковців з України та Молдови.  Доповіді учасників торкалися питань: взаємозв’язків греків і варварського населення Пруто-Дністровських територій (О. Мунтяну); особливостей розташування  поселень на Півдні Бессарабії в VIII – IX ст. (С. Мустяце); татарів й ногайців у Південній Бессарабії (А. Дізанова), військово-політичного контексту українсько-молдовських зв’язків у ХVІ – ХVІІ ст. (Л. Циганенко); документів Комунальної установи «Ізмаїльський архів» як джерела для дослідження міської історії Південної Бессарабії ХІХ – початку ХХ ст. (В. Дроздов); румунського національного будівництва та російської імперської політики в Південній Бессарабії в 1856-1914 рр. (О. Кушко); історичних особливостей етно-демографічного формування населення Півдня Бессарабії за національностями в 1918-1940 рр. (А. Шевчук) тощо.

На закінчення візиту було підписано протокол про наміри між учасниками проекту з обох сторін, в якому намічено конкретні завдання щодо реалізації проекту в наступному, 2018 році.

Проректор з науково-педагогічної роботи ІДГУ,
д. іст. н., проф. Л.Циганенко