«СЛОВО на сторожі нації»

«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову»
(Л. Костенко)

 

«СЛОВО на сторожі нації». Саме під такою назвою на факультеті  української філології та соціальних наук відбувся 17 листопада історико-літературний полілог – круглий стіл. Він проводився у межах організованої кафедрою української мови та літератури низки  заходів, присвячених Дню української писемності та мови й пошанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця. Це дійство на факультеті уже стає традиційним.

 

Модераторами дійства стали студенти 4 курсу та магістранти кафедри за ініціативи проф. Райбедюк Г. Б. Розділити радість від духовного спілкування з українським словом прийшли поетеса Кибкало Т. О, викладачі кафедри, студенти факультету, а також учні ЗОШ №4 (директор – Голубкова Н. В.), з якою кафедра тривалий час підтримує міцні освітньо-наукові й творчі взаємини.

 

Ідейною віссю круглого столу стали відомі рядки Т. Шевченка із його «Подражанія 11 Псалму»:

 

«…Возвеличу

Малих отих рабів німих!

Я на сторожі коло їх поставлю слово!…»

 

З вітальним словом до аудиторії звернулася перший проректор ІДГУ доц. Кольцун Н. М., яка привітала присутніх із національним святом пошанування рідного слова, висловила впевненість у процвітанні українського слова й сподівання на те, що україністи університету й надалі будуть його гідними та послідовними речниками. Декан  факультету доц. Чорна Л. В. відзначила, що у світовій історії жодна мова не зазнала такого страшного нищення, як українська, навела низку документів, які у хронологічній послідовності засвідчують її руйнування ворогами різних мастей і підсумувала, що доля української мови є водночас і долею української держави та нації.

 

Завідувач кафедри, доктор філологічних наук, проф. Колесников А. О. наголосив, що українська мова є не лише визначальним чинником формування особистості, а й важливим і дієвим фактором консолідації етносу, державотворення в цілому. Впродовж драматичної історії українська мова зазнала чимало спроб нищення; вона й сьогодні потребує захисту. Кафедра української мови і літератури ІДГУ – один із осередків вивчення, розвитку, розповсюдження, популяризації української мови в Південній Бессарабії, тому подібні заходи сприяють цій високій місії.

 

Сакральності дійству надало зачитування студентами 4 курсу «Молитви до мови» Катерини Мотрич, яка розпочинається такими щемними, проникливими словами:

«Мова українська! Свята праматінка мого народу! Від Слова Божого, славних пращурів, неба і землі, вогню і води, спеки і дощу, грому і блискавки, сонця і місяця, хмар і зорi, хлібних ланів, квітучих садів, співу пташок, тиші і вітру народжена.

Мова рідна! Мудра Берегиня, що не даєш згаснути земнiй славi народу нашого, дбаєш про нього, згуртовуєш його, тримаєш на неосяжній висоті небесного олiмпу волелюбностi i гордостi духу…».

 

Високий пафос молитовності продовжив поетичний калейдоскоп  у презентації студентів 4 курсу (вірші І. Багряного,  О. Олеся, Д. Павличка, Г. Смотрицького, В. Сосюри, В. Стуса, І. Франка, та ін.). Надзвичайно зворушливо й емоційно піднесено прозвучали ліричні перлини в артистичному декламуванні школярів: Вікторія Тудоран, Анна Іванькова, Микита Єпетровп, Павло Гавлицький

 

Студентка 4 курсу Інна Усатенко представила аудиторії фактологічне джерело – хронологію подій про багатовікову боротьбу тоталітарних імперій із українською мовою за монографією Півторака Г. П. «Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов: Міфи і правда про трьох братів слов’янських зі «спільної колиски». Ці моторошні історичні факти не залишили нікого байдужим.

 

Окремим  цікавим і пізнавальним мікросюжетом круглого столу стали наукові повідомлення магістрантів кафедри Галини Петрової та Анастасії Каплієнко, які запропонували увазі слухачів фрагменти власних спостережень і роздумів щодо проблем християнсько-гуманістичного сенсу слова та національної пам’яті народу як джерела збереження його ідентичності – історії, культури, мови.

 

Особливою блискіткою свята став діалог поетеси  Кибкало Т. О. з аудиторією. Читання її віршів, щирі й довірливі міркування про слово в житті людини й народу загалом, власні поетичні спроби студентів (Титаренко Л.), музичний супровід, презентації нової літератури – усі ці складові проведеного заходу ще раз переконали присутніх в тому, що УКРАЇНСЬКЕ СЛОВО, наснажене естетичною красою, філософською глибиною, заряджене енергією високого духу, катарсисної сили, моральних чеснот і вартощів, має усі підстави й могуття стояти віддано й твердо «на сторожі нації». І наш святий обов’язок – берегти рідне СЛОВО, плекати та возвеличувати його «нині і прісно і во віки віків».

Любов Титаренко, студентка 4 курсу