Інтелектуальний потенціал і пасіонарний дух круглого столу

Назва відомої колективної монографії «Наука і освіта українського Придунав’я: виміри, виклики, перспективи» символічно окреслює стрижневі вектори дослідницької діяльності провідних учених Придунайського регіону. Про щедрий ужинок в означеній царині свідчить традиційний цьогорічний Фестиваль науки в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті. Представлені на ньому індивідуальні та колективні досягнення викладачів-науковців і здобувачів освіти переконливо демонструють якісне оновлення та інноваційне реформування науково-освітнього простору Придунав’я на засадах сучасних регіональних, загальнонаціональних та європейських еволюційних тенденцій.

 

Незмінною та архіважливою науковою проблемою теоретичного та практичного значення для кафедри української мови і літератури були й залишаються питання націєцентичного змісту: утвердження української мови в усіх сферах життя регіону, її всеприсутність у науці, освіті, культурі, літературі й мистецтві, відродження й утривалення історичної пам’яті, збереження української ідентичності, виховання національно свідомих громадян України. Ця низка питань, що є наріжними для національної безпеки України та міцною запорукою нашої Перемоги в боротьбі з російськими окупантами, визначила зміст програми круглого столу, що відбувся 19 травня в межах Фестивалю науки. Круглий стіл із симптоматичної назвою «Літературне краєзнавство в контексті актуальних стратегій національної гуманітарної освіти» став уже традиційним науково-методичним і воднораз культурно-мистецьким заходом, що його проводять філологи-україністи університету. Істотно, що цьогоріч до його роботи активно долучились і колеги-історики. Модераторами заходу виступили проф. Галина Райбедюк і доц. Алла Соколова.

 

Із привітанням, теплим напутнім словом до учасників та гостей круглого столу звернулись: доктор педагогічних наук, професор, ректор Ізмаїльського державного гуманітарного університету Ярослав Кічук; кандидат педагогічних наук, доцент, уповноважена особа з наукової діяльності Олена Яковенко; кандидат історичних наук, доцент, декан факультету української та іноземної філології Іван Татаринов; доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови і літератури Андрій Колесников. Відчутно збагатило атмосферу заходу інтелектуальне й пасіонарне слово членкині Національної спілки письменників України, докторки  філософії у галузі освітніх, педагогічних наук Ольги Ходацької, яка заполонила присутніх поезіями нової збірки «Чорна кава з нектаром любові» та виголошеною доповіддю «Літературне краєзнавство в умовах неформальної освіти».

 

Програмою круглого столу передбачено широкий спектр проблематики: літературознавчої, лінгвістичної, історичної, методичної, культурологічної, що її розкрили в  інформативно  наснажених і методологічного глибоких доповідях викладачі-науковці університету: професори Андрій Колесников і Галина Райбедюк та доценти: Ірина Циганок, Наталія Гончарова, Алла Соколова, Марина Делюсто. Приємно порадували своїми новаторськими виступами й здобувачі ОС «бакалавр» (Надія Соснова, Анна Зеленюк, Владислав Мітєв) та ОС «магістр» (Алла Нагорняк, Діана Мутавчі, Тетяна Рознатовська).

 

Круглий стіл став важливою подією не тільки в сучасній гуманітарній науково-освітній сфері, але й у суспільному та культурно-мистецькому житті Українського Придунав’я. Неабияке зацікавлення присутніх привернуло й одразу заполонило своєю енергетикою зворушливе, емоційно й пасіонарно заряджене поетичне слово сучасних придунайських митців: докторки педагогічних наук, професора кафедри дошкільної та початкової освіти ІДГУ Тетяни Лесіної; голови ізмаїльського літературного об’єднання імені Михайла Василюка Марини Копаной; викладачки кафедри загальної та практичної психології ІДГУ Світлани Жохи. У їхніх проникливих віршах потужно звучала любов до рідного краю та віра в Перемогу України над осоружним ворогом. Учасники та гості круглого столу висловили слова вдячності нашим воїнам-захисникам. Адже завдяки їхній мужності маємо щасливу можливість розбудовувати нові стратегії української науки, употужнювати обрії освіти й культури рідного Придунав’я в загальнонаціональному духовному просторі. Цікаві виступи, жваві дискусії, новаторські педагогічні ідеї, емоційно наснажена атмосфера чотиригодинної роботи круглого столу залишили незабутнє враження, зміцнивши віру в те, що «Живе і буде жити Україна, / ніхто не спинить крил наших політ! / Красива, вільна, сильна і нетлінна / / Стоїть незламна і дивує світ!» (О. Ходацька).

 

Програма круглого столу «Літературне краєзнавство в контексті актуальних стратегій національної гуманітарної освіти» (19.05. 2025 р.)

 Професор кафедри української мови і літератури
Галина Райбедюк