Важливими аспектами євроінтеграції України є становлення прозорого та відповідального бізнесу, боротьба з корупцією та зловживаннями, захист інтересів інвесторів, що потребує впровадження європейського підходу комплаєнс-менеджменту в Україні як системи заходів, спрямованих на забезпечення відповідності діяльності компанії законодавству, внутрішнім правилам та етичним стандартам. В Україні спостерігається позитивна динаміка у розвитку комплаєнс-менеджменту. Багато компаній усвідомлюють важливість цього напряму та активно впроваджують відповідні системи. Проте, є й виклики, такі як недостатнє розуміння сутності комплаєнсу, брак кваліфікованих кадрів та низька культура комплаєнсу в організаціях. За таких умов реалізація проєкту Erasmus+ EUComplianceM4UA є вкрай необхідною як для вітчизняного бізнесу, так і для сфери освіти.
З 20 по 23 січня 2025 року у німецькому місті Вісмар відбулася стартова зустріч учасників проєкту Erasmus+ EUComplianceM4UA. У заході, організованому технічним університетом м. Вісмара, взяли участь партнери з п’яти країн, щоб покращити доступ та якість освіти з комплаєнс менеджменту у сфері підприємництва, менеджменту та права в українських ЗВО для сприяння адаптації до вимог європейського ринку праці.
Партнерами проєкту є 5 українських ЗВО: Центральноукраїнський національний технічний університет, Ізмаїльський державний гуманітарний університет, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця, Донецький державний університет внутрішніх справ, Українська інженерно-педагогічна академія – та 4 закордонних ЗВО: Технічний університет м. Вісмар (Німеччина), Португальський університет імені Інфанта Д. Енріке (Португалія), Хіміко-технологічний університет у Празі (Чехія), Університет підприємництва та адміністрації в Любліні (Польща).
Проєктну команду Ізмаїльського державного гуманітарного університету представляли заступник ректора з наукової роботи, к.п.н., доц. Олена Яковенко, декан факультету управління, адміністрування та інформаційної діяльності, к.п.н., доц. Вікторія Мізюк, доцент кафедри управління підприємницькою та туристичною діяльністю, к.е.н., доц. Ірина Мурашко та викладач кафедри романо-германської філології та методики навчання іноземних мов Наталія Потапенко.
Зустріч розпочалась з теплого привітання менеджера проєкту Анни Фоменко та координатора проєкту, професора Алі Арнаута, після чого відбулася презентація ЗВО та проєктних команд ЗВО учасників проєкту, в яких вони підкреслили важливість впровадження підходів комплаєнс менеджменту у заклади вищої освіти України.
Подальша робота була присвячена обговоренню та затвердженню робочого плану реалізації проєкту. Кожен партнер окреслив свої конкретні обов’язки та внески для забезпечення успішних результатів співпраці. Відбулася відкрита дискусія, що сприяла зміцненню зв’язків між партнерами. День завершився зустріччю з мером, на якій було презентовано історію, географію, економіку та культурні традиції міста Вісмар.
Протягом наступних двох днів пройшла серія тренінгів, воркшопів та інтерактивних дискусій, проведена закордонними партнерами, які ділилися досвідом реалізації кейсів у навчанні та впроваджені різних аспектів комплаєнс-менеджменту для різних цільових аудиторій (студентства, викладачів, представників бізнесу). Зокрема, партнери з ЄС презентували свій досвід щодо реалізації циклів тренінгів: тренінг з акцентом на правові та нормативні аспекти (доктор Карла Сантос Перейра (UPT, Португалія)), тренінг з акцентом на менеджмент та підприємництво (Моніка Драг (WSPA, Польща)), тренінг з акцентом на управління відповідністю у сфері освіти (професора Алі Арнаута (HSW, Німеччина)), тренінг «Виклики комплаєнс для транснаціональних компаній. Організації: навчання та освіта» (Тобіас Рупперт (комплаєнс-менеджер із відповідності Mercedes-Benz Trucks & Plant Wörth, Німеччина).
Проєктна команда ІДГУ щиро вдячна всім партнерам проєкту за ефективну організацію роботи, цінну й корисну інформацію та всім учасникам за результативну співпрацю, цінний досвід і комунікацію.
викладач кафедри романо-германської
філології та методики навчання іноземних мов
Наталія Потапенко