Вітаємо з Міжнародним днем рідної мови!

Кафедра української мови і літератури, Центр української мови і культури ІДГУ вітає всіх студентів та викладачів університету з Міжнародним днем рідної мови!

 

В нашому багатомовному, поліетнічному й полікультурному південнобессарабському регіоні України, де століттями безконфліктно співіснують і взаємодіють українська, болгарська, румунська, гагаузька, албанська, циганська та ін. мови, це свято має особливе значення.

 

Що таке рідна мова? Цьому поняттю, відомому також як «перша мова», «материнська мова», дає визначення соціолінгвістика, але кожен, навіть той, хто ніколи не читав підручників і наукових праць з цієї дисципліни, знає відповідь на поставлене питання. Дослідники включають його в анкети без визначень і пояснень, і завжди мають відповідь на нього. В ситуації багатомовності такі відповіді можуть дивувати тих, хто знає лише одномовність, очікуючи, на перший погляд, самоочевидного збігу етнічної і мовної ідентичності (в кожного етносу є своя рідна мова). У нас же часто спостерігаємо розбіжності (скажімо, молдовани, болгари визнають рідною мовою українську), а також подвійну і навіть потрійну мовну ідентичність, оскільки багатомовність нівелює сухі наукові визначення рідної мови, посилюючи в них емоційно-оцінну складову (рідна, ріднесенька, найрідніша, материнська, матінчина, родинна, батьківська…).

 

Важливо, що українська мова на півдні Одещини, має офіційний статус державної, але ще важливіше те, що вона є рідною для більшості бессарабців, які ідентифікують себе як етнічні українці, а також для представників інших етносів нашого краю, які на тлі російської збройної агресії дедалі більше переходять на українську мову спілкування.

Бережімо та плекаймо рідну мову – серце нашого народу!

Доц. Делюсто М.С.