Пам’ять жива…

У багатьох країнах світу сьогодні, 13 вересня, вшановують Міжнародний день пам’яті жертв фашизму. Це день скорботи та вшанування пам’яті мільйонів людей, які впали на полі брані, виявивши нечуваний героїзм та єднання у боях  під час Другої світової війни. Це день поминання мирних людей різних країн та національностей, загиблих та замучених у концентраційних таборах.

 

Відзначення Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму було започатковано у 1962 році. Зокрема, його зобов’язалися відзначати щорічно, в другу неділю вересня. І не без підстави, адже саме на цей місяць припадають дві важливі дати, пов’язані з Другою світовою війною – день її початку (1 вересня 1939 року фашистська Німеччина розпочала своє вторгнення до Польщі) і день закінчення (2 вересня 1945 року війна завершилася цілковитою капітуляцією Японії).

 

Основною метою Дня пам’яті жертв фашизму є нагадування про страшні наслідки фашистської ідеології, а також запобігання його відродженню у світі.

 

Немає жодної країни, яка б розквітла в результаті такої політичної ідеології, немає жодної нації, яка б збагатилася матеріально або духовно в результаті її домінування. Найстрашніша ідеологія – та, яка робить людину винуватою від народження тільки за кров, яка тече в її жилах. Ідеологія фашизму принесла руйнування як тим, хто її створив, так і тим, хто їй протистояв. Нелюдське обличчя фашизму назавжди закарбувалося в свідомості людей, які пережили це страшне горе.

 

Віддаймо шану всім українським борцям, які в час воєнного лихоліття визволяли рідну землю від фашистських загарбників.

Закликаємо згадати в цей день у думках і молитвах кожного, хто героїчно поліг на фронтах, загинув від бомбардувань, холоду і голоду в тилу, передчасно помер від хвороб, тортур і ран в концентраційних таборах.

Схилімо голову перед мільйонами невинних жертв фашизму.

Слава їм, вічна і світла пам’ять!

Акчебаш А.В.,  викладач кафедри
історії та методики її викладання